Zakup okularów korekcyjnych jako koszt uzyskania przychodu

Parafrazując tytuł znanej książki można powiedzieć „w okularach bez zmian” – niestety.

Po raz kolejny potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 marca 2025 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.8.2025.1.IM.

Tym razem wniosek dotyczył wykorzystywania specjalistycznych okularów korekcyjnych w działalności gospodarczej, której przedmiotem projektowanie. Prowadzący działalność przedsiębiorca wyjaśnił, iż do pracy wykorzystuje szerokokątny monitor o przekątnej 48 cali, który umożliwia wyświetlanie dużej ilości szczegółowych danych jednocześnie. W związku z charakterem pracy, otrzymał od lekarza zalecenie stosowania specjalistycznych okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze.

Podatnik wyjaśnił, iż zakupione okulary, bez których praca przy komputerze wiąże się z ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych, miały być wykorzystywane wyłącznie do celów zawodowych. Niestosowanie okularów poza konsekwencjami zdrowotnymi może powodować konsekwencje w postaci nieprecyzyjnego odczytywanie szczegółów w projektach czy trudności w analizie modeli 3D, co może prowadzić do błędów projektowych i obniżenia jakości pracy. Planowany zakup okularów korekcyjnych miał być niezbędny do zapewnienia jakości wykonywanej pracy, ograniczenia ryzyka błędów projektowych oraz utrzymania źródła przychodów.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. W ocenie przedsiębiorcy zakup okularów jest wydatkiem spełniającym te kryteria, gdyż służy utrzymaniu zdolności do wykonywania pracy zawodowej oraz minimalizowaniu ryzyka błędów wynikających z braku odpowiedniego wyposażenia.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie podzielił stanowiska podatnika i odwołał do znanych już wcześniej argumentów, stwierdzając, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna samodzielnie dbać o własny wzrok i dlatego budżet państwa nie powinien do tego dopłacać poprzez umożliwienie zaliczenia wydatku związanego z zakupem okularów do kosztów uzyskania przychodu. Jest to bowiem wydatek o charakterze osobisty niezwiązany z uzyskiwaniem przychodów z działalności gospodarczej.

Być może podatnik zaskarży interpretację i sprawa będzie miała swój dalszy ciąg, ale poza nielicznymi wyjątkami, dotychczasowe orzecznictwo sądów w tym zakresie niestety też nie jest korzystne dla przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *